پیش گفتار مسئول کارگروه پرستاری

پیش گفتار مسئول کارگروه پرستاری

در سال های اخیر، رشد روزافزون انواع سرطان در کشور نشان می دهد که این بیماری، در زمره سومین علت مرگ در کشور قرار دارد. در کنار افزایش شیوع سرطان، عوارض مختلف ناشی از بیماری و درمان، مشکلات متعدد جسمی، روانی، عاطفی، اجتماعی، معنوی و اقتصادی، چالش های متعددی را برای بیماران مبتلا به سرطان از یک سو و مشکلات مراقبتی برای مراقبین خانوادگی این بیماران از سوی دیگر ایجاد کرده است.

در مسیر تحقق اهداف پوشش همگانی سلامت به منظور افزایش عدالت در دسترسی به خدمات و ارایه خدمت با بالاترین کیفیت و کمترین هزینه برای آحاد مردم در کلیه حوزه های حفظ و ارتقای سلامت، پیشگیری، درمان، توان بخشی و مراقبت تسکینی، همچنان بسیاری از شواهد مرتبط با مدیریت سرطان و راهبردهای مراقبت از بیماران مبتلا نشان می دهد که بیماران و خانواده آن ها در طی دوره طولانی بیماری، نیازهای برآورده نشده فراوانی دارند که پاسخ به آن ها مستلزم اتخاذ رویکردی تیمی می باشد و پرستاران نقش های متعددی را در این تیم ایفا می نمایند. در کنار انجام درمان های طبی و جراحی متداول، مراقبت های حمایتی-تسکینی به منظور مراقبت از سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی بیماران مبتلا به سرطان و همچنین خانواده آن ها به منظور ارتقای کیفیت زندگی، ارزش و اهمیت بیشتری پیدا کرده که اهمیت مراقبت های پرستاری در این حوزه را پر رنگ تر می نماید.

در این راستا، ضمن ابراز خرسندی و شعف بسیار به جهت پشت سر گذاشتن موج های متعدد پاندمی کووید و رسیدن به شرایطی نسبتا پایدار، مجددا فرصتی فراهم گردید تا فضایی جهت تبادل دانش و تجارب ارزشمند پژوهشگران، اعضای هیئت علمی و کلیه کارکنان نظام سلامت که به هر شکل، وظیفه مراقبت از بیماران مبتلا به سرطان و خانواده آن ها را عهده دار هستند، ایجاد شود. در این کنگره سعی گردیده تا مروری بر مباحث روز پرستاری انکولوژی در جهان، منطقه و کشورمان در قالب سخنرانی، پنل و کارگاه صورت گرفته و از طریق بحث و نظرخواهی، راهکارهایی عملیاتی برای مواجهه و حل چالش های مرتبط احصا شود.

در خاتمه کمیته برگزاری کنگره، حضور ارزشمند همه پژوهشگران، اساتید، پرستاران و دانشجویان را مغتنم دانسته و مراتب امتنان خود را از حضور مؤثر و ارزشمند مدعوین و حاضرین اعلام می دارد. امید است دستاوردهای این جمع علمی، راهگشای مراقبت جامع از بیماران مبتلا به سرطان و خانواده آن ها در راستای مدیریت سرطان در کشور باشد.

دکتر مریم رسولی

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

مدیر کل دفتر خدمات پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

نوشته های مرتبط